به گزارش روابط عمومی فرمانداری خوی و به نقل از ایرنا , محمدجواد آذری جهرمی دوشنبه شب در جلسه شورای اداری شهرستان خوی اظهار داشت : کشورهای مختلف دنیا با استفاده از ظرفیت های فناوری اطلاعات به پیشرفت های زیادی دست یافته اند اما در ایران گام های اولیه در این خصوص برداشته می شود.
وی اضافه کرد: مهمترین نتیجه استفاده از فناوری اطلاعات، ارتقای بهره وری و بهبود خدمات و تولیدات در بخش های مختلف است و این بخش می تواند در کاهش هزینه ها و افزایش درآمدهای مردم، شرکت ها و سازمان ها موثر باشد.
وی بیان کرد: آبیاری هوشمند، بررسی وضعیت آفت ها، بررسی روند رطوبت درختان، هوشمندسازی تاسیسات تولید، توزیع و مصرف برق و آب از جمله مهمترین ظرفیت های استفاده از فناوری اطلاعات است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: فناوری اطلاعات عامل اصلی انقلاب صنعتی چهارم در دنیا به شمار می رود و ایران نیز به همراهی با این انقلاب صنعتی، ناگزیر است.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه زیرساخت های توسعه فناوری اطلاعات در بخش های مختلف تا حدود زیادی فراهم شده است، اضافه کرد: این زیرساخت ها تا پایان امسال به مرحله قابل قبولی می رسد و برای توسعه بخش های مختلف در اختیار دستگاه های اجرایی و وزارتخانه ها قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی رتبه بیست و هشتم کشور در شاخص ICT را دارد، افزود: رتبه این استان باید با تلاش وزارت ارتباطات، نهادهای زیرمجموعه در استان و دستگاه های اجرایی مختلف افزایش یابد.
وی از تفاهم با ترکیه در خصوص توسعه تجارت الکترونیک بین دو کشور خبر داد و اضافه کرد: آذربایجان غربی بیشترین ظرفیت را در اجرایی کردن این تفاهم دوجانبه دارد و در صورت وجود سرمایه گذار بخش خصوصی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای توسعه تجارت الکترونیک مرزی با ترکیه آماده است.
استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت های توسعه استان، گفت: با وجود معادن قابل توجه، پایانه های مرزی متعدد، مرز 967 کیلومتری و میزان بالای تولید محصولات کشاورزی، در سال های گذشته این استان از نظر شاخص های توسعه در رده های آخر کشوری قرار گرفته است.

محمدمهدی شهریاری افزود: با توجه ویژه دولت تدبیر و امید در سال های اخیر اقدامات خوبی به ویژه در حوزه های گازرسانی، تخت های بیمارستانی و دیگر بخش های زیربنایی در استان انجام شده ولی هنوز راه بسیاری برای رسیدن به شاخص های کشوری وجود دارد.

 حجت الاسلام سیدرضی شکوری امام جمعه خوی در جلسه شورای اداری شهرستان خوی که با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، به مزیت های مذهبی این شهرستان در طول تاریخ اشاره کرد و گفت: وجود چند حوزه علمیه در تاریخ این شهر نشان از جایگاه ویژه مذهبی آن در منطقه و کشور دارد.
وی ارتباطات را موضوع روز و اول جهان و ایران عنوان کرد و افزود: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پیشبرد اهداف این وزارتخانه موفق عمل کرده است.
عابدی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان خوی نیز در این جلسه با اشاره به ویژگی های اقتصادی شهرستان، گفت: تکمیل زیرساخت های ارتباطی مرز رازی نیازمند توجه وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
سیدمحمدعابدی، افزود: توسعه و افزایش تعداد دفاتر ارتباط روستایی در خوی نیز نیاز به حمایت های مالی و اجرایی دارد.
وی در بخش دیگر سخنان خود به برخی از مشکلات شهرستان خوی در بحث ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره نمود و خاطر نشان کرد : قطع مکرر فیبر نوری در مسیر خوی به پایانه مرز رازی ، قطع ارتباطات شبکه تلفن همراه در مسیر خوی - قطور علیرغم تردد حدود یک میلیون نفری از این مسیر به خارج از کشور، از جمله مشکلات این شهرستان در حوزه مربوطه می باشد.
افزایش دستگاه های خودپرداز در مناطق روستایی ، تاسیس و افزایش دفاتر پیشخوان دولت در شهرهای( قطور ، ایواوغلی ، زرآباد و دیزج دیز) که اخیر از روستا به شهر تبدیل شده اند، اجرایی کردن فاز دوم پروژه سیماک ( سامانه یکپارچه مشاوره املاک کشور) با اعتبار یک و نیم میلیارد ریال و همچنین ساماندهی و تجهیز باجه مرکزی پست خوی با اعتبار لازم 2 میلیارد ریال از درخواست های رییس شورای اداری شهرستان خوی از مقام عالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه شورای اداری شهرستان خوی بود.
کبیری نماینده مردم در مجلس نیز در این جلسه اظهار داشت : فاصله خوی تا مرز ترکیه 70 کیلومتر و از مرز رازی تا شهر وان ترکیه نیز 70 کیلومتر است و کوتاهی این مسیر دلیل خوبی برای راه اندازی مرکز تجارت الکترونیک بین ایران و ترکیه در این منطقه است.
وی با تاکید بر اینکه بدون شک کشور ترکیه نیز به دلیل منافع خودش از این امر استقبال خواهد کرد، افزود: مرز رازی گلوگاه اقتصادی آذربایجان غربی است و تردد یک میلیون نفری مسافر در سال گذشته ازاین مرز نشان از اهمیت آن دارد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خوی را مرکزیت شمال آذربایجان غربی دانست و افزود: این شهرستان می تواند به شاهراه مبادلات پستی شمال استان تبدیل شود.